Preferencyjny ZUS przez 25 miesięcy – jak to zrobić?

Większość nowych przedsiębiorców spełnia wymogi umożliwiające skorzystanie z preferencyjnych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności, mianowicie, gdy:

  • jest to pierwsza działalność gospodarcza
  • od ostatniej zakończonej działalności minęło 5 lat
  • usługi w ramach działalności nie są świadczone dla ostatniego pracodawcy.

Jeżeli przedsiębiorca spełnia powyższe warunki może zaoszczędzić obecnie do 7750,00 złotych w roku.

Jednak można zyskać jeszcze jeden miesiąc, zaoszczędzając kolejne646,00 złotych. Wystarczy zarejestrować działalność od drugiego dnia miesiąca – jak to możliwe? Wystarczy znać przepisy i umiejętnie z nich korzystać.
Większość przedsiębiorców rozpoczyna działalność z początkiem miesiąca sądząc, że w ten sposób ułatwia sobie rozliczenia, jednak nic bardziej mylnego, ponieważ, jeżeli rozpoczynamy działalność od 01-01-2015 okres 24 miesięcy upływa z dniem 31-12-2016.
Natomiast, jeżeli pierwszym dniem działalności byłby 02-01-2015 okres 24 miesięcy upływa z dniem 01-01-2017, co powoduje, że miesiąc styczeń rozpoczynamy jeszcze jako przedsiębiorcy korzystający z obniżonych składek, a zgodnie z przepisami, nie dzieli się miesiąca na dwie podstawy podlegania ubezpieczeniom, ale okres korzystania z preferencji zaokrągla się do pełnego miesiaca, więc okres korzystania z preferencyjnych ZUS wydłuża się do końca miesiąca.

W ten sposób faktyczny upływ korzystania z małych składek mija 31-01-2017.
Jaki z tego morał, lepiej zacząć o jeden dzień później, niż o jeden dzień za wcześnie.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *