Masz 5 pracowników? Od 01 stycznia 2015 musisz wysłać PIT-11 elektronicznie

Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów od 01 stycznia 2015 roku płatnicy zatrudniający 5 i więcej pracowników (nieistotny tytuł prawny) będą musieli przesłać PIT- 11 I PIT-4 w postaci elektronicznej do urzędu skarbowego. Natomiast formę przesyłki dla swoich pracowników będą mogli wybrać: forma papierowa lub elektroniczna. Z kolei płatnicy zatrudniający mniej niż 5 pracowników niezależnie od tytułu prawnego zawartej umowy będą mogli wysłać tak, jak do tej pory PIT-11 droga tradycyjną, czyli papierowo, ale ich termin zostanie skrócony do końca stycznia. Ponieważ 31 stycznia wypada w dzień wolny od pracy, będzie to 02 luty 2014. Jeżeli zdecydują się na wysyłkę elektroniczną będą mogli tak jak to tej pory zrealizować swój obowiązek do końca lutego, czyli z uwagi na dzień wolny od pracy, do dnia 02 marca 2014 roku.

Planowane jest uruchomienie specjalnej bramki, więcej informacji pod linkiem: https://test-ubd.mf.gov.pl/uslugi/dokumenty.

Wysyłka elektroniczna wiąże się z koniecznością posiadania podpisu kwalifikowanego odpłatnego, bądź profilu zaufanego ePUAP.

Ponadto należy pobrać aplikację e-DEKLARACJE ze strony Ministerstwa Finansów i odpowiednio skonfigurować program płacowy, ponieważ sama aplikacja nie jest kompatybilna z komercyjnymi programami ? co z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci wynajęcia informatyka.W przeciwny razie każdy PIT-11 będzie musiał zostać pojedynczo wprowadzony i wysłany za pomocą aplikacji e-DEKLARACJE, co w przypadku dużych płatników będzie nastręczało niemałych problemów.

Analizując projekt należy stwierdzić, że rok 2015 rozpocznie się od niemałych trudności związanych z rozliczeniem pracowników za rok 2014, a tym samym bardzo nerwowego rozpoczęcia roku podatkowego.

Projekt jest częścią planu cyfryzacji urzędów skarbowych o czym w kolejnych artykułach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *