Fiskus wkracza w XXI wiek ? ale czy podatnik nadąży? Obowiązek złożenia elektronicznego zeznania

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada wprowadzenie usługi PFR, czyli usługi wstępnie wypełnianych zeznań podatkowych dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z funkcjonowaniem nowego systemu e-PODATKI, opracowanego przez Ministerstwo Finansów, każdy podatnik otrzyma indywidualne konto, na którym znajdzie wstępnie wypełnione zeznanie PIT. Jeżeli podatnik uzna, że zeznanie jest prawidłowe wystarczy potwierdzić dane poprzez użycie ikonki ?wyślij?. Jeżeli podatnik zechce skorzystać z ulg podatkowych bądź wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub przekazanie 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, system PFR nie pozbawi go takiej możliwości, ale wówczas podatnik zmuszony będzie do samodzielnego wypełnienia rubryk w zeznaniu i zmierzenia się z tą trudnością w konsekwencji samodzielnie.

Założenie przewiduje wprowadzenie systemu PFR dla podatników rozliczających się na PIT-37 od 2015 roku, natomiast dla podatników rozliczających się na PIT-36 i PIT-38 od 2016 roku. Taki sam obowiązek przewiduje się dla podatników rozliczających się na CIT-8 i zobowiązanych do składania informacji IFT-2.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *