Chcesz wysoki zasiłek? Śpiesz się

Od 2015 roku zniknie luka pozwalająca kobietom w ciąży na zakładanie firmy miesiąc przed porodem i uzyskanie wysokiego zasiłku. Do tej pory wystarczyło zarejestrować firmę i wskazać najwyższą podstawę składek zus, aby otrzymać zasiłek macierzyński przekraczający 6000 zł na miesiąc. Była to luka w prawie pozwalająca skorzystać z zasiłku macierzyńskiego już po opłaceniu pierwszej składki.

Ta możliwość ma obowiązywać jedynie do końca 2014 roku. Zgodnie z zapowiadanymi zmianami od początku 2015 roku zacznie obowiązywać ustawa zmieniające obecną ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Proponowane zmiany zakładają nowy sposób wyliczania podstawy zasiłku.

Otóż dla kobiet prowadzących działalność krócej niż 12 miesięcy podstawa ma zależeć od wysokości i liczby opłaconych składek. Zatem opłacona składka powyżej podstawowej będzie podlegała przeliczeniu proporcjonalnemu względem 12 miesięcy. W ten sposób zlikwidowana zostanie okazja na opłacenie jednej podwyższonej składki, która pozwalała na pobieranie zasiłku od tej podstawy.

Projekt został zaakceptowany prze Radę Ministrów i znajduje się w fazie konsultacji. Zatem wszyscy zainteresowani skorzystaniem z możliwości jakie dają jeszcze obowiązujące przepisy powinni się śpieszyć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *